Altyapı Tesisat

0212 603 56 90

Merkezi sistemin, uzun süre kullanılan merkezi ısıtma petek temizliği daire bazlı değil, binanın tamamına uygulanması gereken temizlik işlemidir. Su kireci açığa çıktığı zaman ilk ısıyı gördüğü yere yapışır. Bu nedenle ilk ısıyı gördüğü yer kazan olacağı için önce kazanın içerisinde kireçleme görülür. Kireç borularda ilerleyerek en rahat yere oturur. Borulardan çıktığı zaman en rahat yer kalorifer peteklerinin içerisidir. Ağır olan partiküller (kireç parçaları) radyatörün tabanına çöker. Dönüş hattının boru çeperinde daralma meydana geleceği için gidiş hattı sıcak dönüş hattı soğuk olur.

Radyatörün üstünden gelen sıcak su aşağı inerek soğur, Bu nedenler merkezi ısıtma sistemlerinde mutlaka kazan temizliği yapılmalıdır. Altyapı Tesisat flex cleaner kimyasalının temizleme esnasında yaptığı petekleri temizlerken aynı zamanda kazanın çeperine yapışan kireçleri de temizlemektir. Kombilerde bakım dediğimiz mevzuda aynı olay kombinin eşanjöründe gerçekleşir. Eşanjör en çok ısıya maruz kaldığı için temizlik esnasında mutlaka kombi eşanjörünün kireçlerden arındırılması gerekir. Merkezi sistemlerde daire bazlı çalışma sadece o dairenin temizliğini yapmış olursunuz.

petek temizleme

petek temizleme

Diyelim ki 20 daireli bir apartmanda 10 daire peteklerini temizletti. Merkezi ısıtma sistemi devreye girdiği anda geriye kalan 10 dairenin radyatörleri içerisinde bulunan kireç ve kazanın içerisinde bulunan kireç temizlik yapılan radyatörlerin içerisine doğru ilerler. Yapılan petek temizliği çalışmaları boş yere yapılmış olur. Temizlik yapılmayan dairelerdeki kireç hareket ederek boş olan yani temizliği yapılmış dairelerdeki peteklerin içerisine doğru hareket eder. Merkezi ısıtma sistemlerinde iyon kayması dediğimiz hadise yukarıda anlattığımız olayın aynısıdır. İyonlar pis peteklerden çıkarak iyon kayması yapar temizliği yapılmış radyatörlerin içine doğru yürür.

Onun için merkezi sistemlerde merkezi temizlik gerekir. Pompalardaki çarklarda daralma olduğu için pompalarında temizliğe ihtiyacı olur. Merkezi sistem akıllı bina diye tabir edilen fancoil sistemlerin temizliği ve bakımı chiller grubu ısıtma soğutma tesisatlarında koruma kimyasalı dediğimiz içerisinde bakır ve metal koruma elementleri bulunan moleküler yapıdan oluşmaktadır.

  •  Isıtma, havalandırma, klima sistemleri tesisat temizlikleri
  •  Isıtma suyu hazırlama ve dağıtım sistemleri tesisat temizleme
  •  Soğutma suyu hazırlama ve dağıtım sistemleri
  •  Hijyenik klima sistemleri tesisatı temizliği
  •  Ameliyathane ve filtre sistemleri tesisat temizliği
  • Fancoil,Klima Santrali tesisat temizliği

Merkezi sistemde dezavantaj ise bireylerin yakıt tüketiminin paylaşımı adil olmayabilmektedir.

Merkezi sistemde radyatör temizliği yapılırken mutlaka ama mutlaka bu işi çok iyi bilen profesyonel ekiplerle iletişime geçin.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.