Altyapı Tesisat

0212 603 56 90

Merkezi Isıtma Sistemi

Kalorifer petek temizliği işlemi düzenli olarak uzmanlara yaptırılması gereken işlemlerden biridir. Evlerimizde bulunan kalorifer tesisatlarının iç kısımlarında zaman içerisinde suyla birlikte gelerek biriken kum, tortu, kireç ve benzeri yabancı maddeler verimlilikte düşüşe sebebiyet vermektedirler. Bu tarz bir verimlilik düşüşü kullanıcıların karşısına ısınma sorunu olarak çıkmaktadır.

Peteklerin iç kısımlarında biriken kirlerin temizlenmesi gerekir, aksi takdirde evlerin iyi ısıtılmaması probleminin yanı sıra enerji sarfiyatının artması sonucunda kullanıcılar artan fatura sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar. Kalorifer peteklerinin temizliği uzman kişiler tarafından özel makine ve kimyasal ilaçlar kullanılarak yaklaşık olarak iki yılda bir yapılan bir işlemdir. Bu işlem bir iki saat gibi kısa sürede tamamlanmaktadır ve ev sahiplerine kaloriferler eski verimliliklerinde çalışır bir durumda teslim edilmektedir. Kalorifer peteği temizliği işleminin yapılış aşamalarından bugünkü yazımızda kısaca bahsedeceğiz.

Kalorifer Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Kalorifer peteği temizleme işlemi için sadece firmamızın çağrı merkezimizi aramanız ve adresinizi bildirmeniz yeterlidir. Deneyimli personelimiz son teknolojiye uygun olan ekipmanla birlikte kısa sürede evinize gelip işlemi tamamlamaktadır. Eviniz kirlenmeden herhangi bir söküp takma aşaması olmadan yapılan bu garantili işlem sonucunda iyi ısınan evlere kavuşacaksınız.– Eski yöntemde kalorifer petek temizleme işinin gerçekleştirilmesi için petekler yerlerinden sökülüyor, banyoya taşınıyor ve tazyikli su sıkılarak temizleme işlemine tabi tutuluyordu.

Günümüzde son teknolojinin gelişimine paralel olarak bu işlem özel makine ve kimyasal ilaçların aracılığı ile yapılmaktadır. İlk işlem olarak havlupan radyatörlerin sökülmesi yapılır. Havlupan yerinden çıkarıldıktan sonra tesisata makinenin montajı yapılır. Makinenin hortumlarının bir ucu makineye, diğer bir ucu tesisata bağlanır. Kalorifer peteği temizliğinin pratik bir şekilde gerçekleştirilmesi için özel makine kullanılır. İkinci hortum yine tesisatın vanasına bağlanarak hortumun diğer ucu su giderine konulur. Tesisata su verebilmek için şebeke hattı kullanılıyor. Bunun için banyoda bulunan duş başlığı kullanılıyor ve makineye bağlanıyor. Kalorifer radyatör temizliği işlemine başlarken ilk önce makine su ile dolduruluyor. Kalorifer petek temizliğinde yapılan sıradaki işlem ön durulama işlemidir.

Bu işlemin yapılmasında başlıca amaç kalorifer tesisatı borularının içinde bulunan kirli suyun dışarıya atılmasıdır. Bu amaçla bir ön yıkama işlemi gerçekleştirilir. Ön yıkama işleminin sonrasında tesisatın içerisinde bulunan su berrak hale gelir. Artık özel kimyasalın tesisatın içerisinde rahat dolaşması için ortam sağlanmıştır. Bunun için kimyasal makinenin içerisine boşaltılır ve makine kısa bir süreliğine çalıştırılır. Sonra kombinin çalışma düzeni ile ilgili ayarlama yapılır. Normal bar basıncı ayarlanır ve peteklerin havası teker teker alınır.

Daha sonra kombi 45 dakika süreyle çalıştırılır. Özel kimyasalın sistemde 45 dakika 1 saat arasında dolaşımını gerçekleştirir. Bu şekilde kimyasal ilaç tesisatın içerisine verilerek en son bir durulama işlemi yapılır. Kalorifer radyatör temizliği bu işlemle tamamlanmış olur.Bu temizlik işleminin süresi tesisatta bulunan radyatör sayısına göre değişiklik gösterebilir. Bir evde ortalama bulunan altı adet kalorifer radyatör temizliği işlemi iki saat kadar sürebilmektedir. İşlem bittikten sonra kombi normal çalışma düzenine getirilerek çalışır durumda teslim edilir.

Kalorifer petek temizliği uzmanlar tarafından uygun makine ve kimyasallar kullanılarak yapılmalıdır. İşinin ehli olmayan kişiler tarafından ve kireç çözücü, tuzruhu veya porçöz gibi yanlış malzemeler kullanılarak yapılan temizlik ve bakım işlemlerinin sonucunda tüm tesisat ve hatta kombi cihazı zarar görebilir. Siz de hemen çağrı merkezimizi arayarak başvurabiliriz ısınmanız için faydalı olacak kalorifer bakımını yaptırabilirsiniz.

Merkezi sistemde dezavantaj ise bireylerin yakıt tüketiminin paylaşımı adil olmayabilmektedir. Merkezi sistemde radyatör temizliği yapılırken mutlaka ama mutlaka bu işi çok iyi bilen profesyonel ekiplerle iletişime geçin.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.